فیلتر کربن اکتیو و دستگاه تصفیه هوا

فیلتر کربن اکتیو در تصفیه هوا

شنبه 22 آذر ماه 1399


فیلتر کربن فعال چیست؟

دستگاه تصفیه هوا دستگاهی است که برای گردش هوا و از بین بردن تمام مواد تحریک کننده و آلایندهها مانند میکروب ها ، مواد حساسیت زا ، شوره حیوانات خانگی و غیره طراحی شده است. با این حال ، هوای تازه چیزی است که باید از آن لذت ببرید و هرچه زمان می گذرد آن را بهتر احساس می کنید.

 

اگر از دستگاه تصفیه هوا استفاده می کنید یا قصد تهیه آن را دارید ، ممکن است با فیلتر کربن فعال روبرو شده باشید. انواع مختلفی از فیلترهای تصفیه کننده هوا وجود دارد که شما باید فقط تعدادی از آنها را انتخاب کنید ، شاید در حال حاضر شما مزیت فیلتر کربن را ندانید.

 

اجازه ندهید اندازه فیلترها شما را فریب دهند. فیلترها کاملاً هوشمند هستند و در مقابله با مواد آلرژی زا و آلاینده های مختلف مانند بو و طعم بسیار خوب کار می کنند.

 

فیلترهای کربن بسیار مفید هستند اما بیایید نگاهی دقیق تر به فیلتر کربن فعال بیندازیم.

 

در اینجا نگاه بسیار خوبی به اثربخشی و عملکرد فیلترهای کربن در بهبود کیفیت هوا می پردازیم.

 

فیلتر کربن فعال ، قطعات کوچکی از کربن است که به صورت بلوک گرانول یا پودر تولید می شوند. این فیلترهای کربنی بسیار متخلخل طراحی شده اند. کربن فعال دارای درجه جذب بالایی است ، این بدان معنی است که 1 گرم کربن فعال می تواند معادل مساحت 3 هزار متر مربع باشد.

این سطح وسیع به فیلترهای کربن اجازه می دهد آلاینده ها و مواد آلرژی زای مختلف را به راحتی جذب کنند. کربن فعال در پاک سازی هوا موثرتر از کربن سنتی است.

 

جذب ، فرآیندی کاملاً متمایز است که در آن ترکیبات آلی موجود در هوا با کربن فعال واکنش شیمیایی انجام می دهند. وقتی این ذرات یا ترکیبات آلی با کربن واکنش نشان می دهند ، در نهایت به فیلتر می چسبند.

 

 فیلترهای کربن فعال ، طوری طراحی شده اند که دارای جذب بالایی هستند. هرچه میزان کربن فعال فشرده تر باشد ، آلودگی بیشتری نیز جذب می کند. فیلترها اغلب در دستگاه های تصفیه هوا برای از بین بردن ترکیبات و ذرات سمی هوا استفاده می شوند.

 

چگونه می توانم از یک فیلتر کربن فعال بهره مند شوم؟

مزایای زیادی در مورد استفاده از فیلتر کربن فعال وجود دارد. فیلتر کربن اغلب با فیلترهای دیگر یا سایر فناوری های تصفیه استفاده می شود اما هنوز هم بسیار کارآمد است. از این دستگاه های تصفیه می توان برای از بین بردن مواد مضر هوا که ممکن است سلامتی شما را تهدید کند ، استفاده کنید.

 

همانطور که قبلاً ذکر شد ، از فیلترهای کربن فعال می توان همراه  با فیلترهای HEPA استفاده کرد. آنها اغلب برای مقابله با مواد حساسیت زا و ناخالصی ها استفاده می شوند مانند:

 

• گرد و خاک

• پرز

• دود

• موی حیوان خانگی

• مواد شیمیایی خانگی رایج

• بنزین و سایر VOC ها

فیلترهای کربن در از بین بردن بوی نامطبوع خانه شما بسیار مثر هستند. هرگاه از فیلتر کربن فعال با انواع مختلف فیلترهای HEPA استفاده شود ، می تواند حدود 99.97٪ ذرات به اندازه 0.3 میکرون و سایر ذرات بزرگتر را به دام بیندازد.

فیلترهای کربن فعال می توانند برای هر کسی که از آلرژی یا هر نوع بیماری مرتبط با هوای ننامناسب مانند دود رنج می برد بسیار مفید باشد. اگر با افراد سیگاری زندگی می کنید یا خودتان سیگاری هستید ، استفاده از فیلتر کربن فعال در خانه می تواند بسیار مفید باشد. استفاده از این فیلتر همراه فیلتر هپا باعث جذب بالای آلودگی ها و افزایش طول عمر فیلتر HEPA می شود.

 

فیلترهای کربن فعال چگونه کار می کنند؟

مکانیسم کار یک فیلتر کربن فعال ممکن است دشوار به نظر برسد اما با وجود استفاده از نفوذ واکنشهای شیمیایی ، کل روند کار بسیار ساده است.

کربن فعال اغلب در بسته های ضخیم یا نازک بسته به نوع دستگاه تصفیه یافت می شود. سپس این بسته وارد دستگاه تصفیه می شود.

هوای آلوده وارد دستگاه تصفیه هوا می شود و از کربن فعال عبور می کند. در کربن فعال ، ذرات مختلف تحت جذب قرار می گیرند و هوای خارج شده از فیلتر تمیز می شود.

 

آیا همه فیلترهای کربن فعال نیز همین هستند؟

تمام فیلترهای کربن فعال در حذف آلاینده های مختلف هوا خوب عمل می کنند.

سطح کربن فعال در فیلتر می تواند بر اثربخشی فیلتر تأثیر بگذارد. هرچه کربن فعال شده در فیلتر بیشتر باشد ، آلودگی بیشتری را به خود جذب کرده و سریعتر عملیات جذب را انجام می دهد.

همچنین ، مقادیر بالای کربن فعال موجود در یک فیلتر باعث بهبود طول عمر فیلتر می شود. عامل دیگری که بر اثر بخشی فیلتر تأثیر می گذارد ، اندازه ذرات کربن فعال است.

 

اغلب اوقات ، ذرات کوچکتر با سرعت جذب بالا بهتر عمل می کنند. انواع خاصی از فیلترهای کربن مانند فیلترهای مورد استفاده در دستگاه های تصفیه هوا NAIS با ترکیبات دیگری مانند دی اکسید منیزیم و اکسید همراه هستند.

 

این ترکیبات اضافی این امکان را برای فیلتر فراهم می کند که حتی با سمی ترین مواد مانند مونوکسیدکربن ، اکسید اتیلن و ازن برخورد کند. انواع خاصی از فیلترهای کربن فعال در کاهش رشد باکتری ها وجود دارد.

فیلترهای کربن فعال می توانند افزودنی بسیار خوبی برای هر سیستم تصفیه هوا باشند. آنها می توانند به عنوان فیلتر بتنهایی یا با انواع دیگر فیلترها استفاده شوند تا نتایج بهتری برای خانه شما به وجود آورند.

هنگامی که با فیلترهای دیگر مانند فیلتر HEPA استفاده می شوند ، تعداد ناخالصی های موجود در خانه بسیار کاهش پیدا می کند. شما می توانید با استفاده از فیلتر کربن فعال راحت تر نفس بکشید.

 

 بیشتر بدانید:

 

ایجاد اثر آرامش بخش

به شما آرامش می دهد

فاکتور های مهم در انتخاب دستگاه تصفیه هوا

از احساس خفگی جلوگیری می کند

استرس را کاهش می دهد