تصفیه هوا | دستگاه تصفیه هوا | تصفیه هوای رومیزی

تاثیر تصفیه هوا بر درمان سندروم SBS

یکشنبه 14 شهریور ماه 1400

آیا محل کار شما باعث بیماری شما می شود؟

بسیاری از مردم از بازگشت به سر کار پس از تعطیلات طولانی هفته اکراه داشته اند. با این حال ، برای برخی از مردم ، این بی میلی به مراتب بیشتر از این است که بخواهند یک روز دیگر کار کنند. اگر شما و همکاران اداری خود علایم غیرقابل توضیح مانند سرگیجه ، سردرد و حالت تهوع را تجربه می کنید که فقط در زمان گذراندن زمان در محل کار رخ می دهد ، ممکن است از سندرم ساختمان بیمار (SBS) رنج ببرید.

سندرم ساختمان بیمار چیست؟

سندرم ساختمان بیمار اصطلاحی است که در دهه 1970 برای توصیف علائم غیرقابل توضیح مربوط به زمان صرف شده در یک ساختمان خاص مطرح شد. زمانی استفاده می شود که بسیاری از ساکنان ساختمان علائم مشابهی را در طول مدت حضور خود در ساختمان تجربه می کنند ، اما علت این علائم - چه بیولوژیکی ، چه شیمیایی و چه فیزیکی - را نمی توان پیدا کرد. برای اکثر افرادی که SBS را تجربه می کنند ، ساختار ایجاد کننده علائم معمولاً یک ساختمان اداری است. این سندرم می تواند افراد را در قسمت خاصی از ساختمان تحت تأثیر قرار دهد یا در کل ساختمان وجود داشته باشد. بیشتر اوقات ، مشکلات کیفیت هوای داخل ساختمان فقط ممکن است ناراحتی خفیف ایجاد کند. با این حال ، آلودگی هوای داخل ساختمان گاهی اوقات می تواند علائم شدیدتری ایجاد کند یا شرایط بهداشتی فعلی را تشدید کند. علائم سندرم ساختمان بیمار در موارد مختلف متفاوت است و مشخص نشده است که با الگوی خاصی مطابقت دارد.

چگونه می توانید تشخیص دهید که شما و دیگران در ساختمان خود از SBS رنج می برید؟

علائم شایع عبارتند از ناراحتی حاد ناشی از سردرد ، حساسیت به بو ، سوزش در چشم ، بینی یا گلو ، سرفه خشک ، سوزش پوست ، سرگیجه ، تهوع ، مشکل تمرکز و خستگی. افرادی که SBS را تجربه می کنند این علائم را بدون هیچ دلیل مشخصی دارند و معمولاً بلافاصله پس از خروج از ساختمان مورد نظر تسکین می یابند. از آنجا که هیچ دلیل واضحی برای SBS وجود ندارد ، همچنین هیچ روش واحدی برای آزمایش یا درمان سندرم وجود ندارد.

در گزارش سال 1984 کمیته سازمان بهداشت جهانی آمده است که حداکثر 30 درصد از ساختمانهای جدید یا بازسازی شده در سراسر جهان ممکن است در بیماریهای مختلف مربوط به ساختمان نقش داشته باشند. بیماری مرتبط با ساختمان (BRI) اصطلاحی است که برای توصیف علائم پزشکی استفاده می شود که می تواند به بیماری خاصی نسبت داده شود که ناشی از آلودگی های ساختمان در هوا است. علائم BRI می تواند شبیه علائم SBS باشد. با این حال ، علائم BRI ممکن است شدیدتر باشد و باعث مشکلات جدی ریه و تنفس شود. جنجال پیرامون SBS بخش هایی از جامعه پزشکی هستند که معتقد نیستند سندرم ساختمان بیمار یک بیماری واقعی پزشکی است.

متخصصان بررسی کرده اند  که افراد مبتلا به بیماریهای مختلف به علل سندروم هوای داخل ساختمان مانند کپک ، دود و گازهای غیرفعال واکنش های متفاوتی نشان میدهند این افراد که از SBS رنج می برند حساسیت بالایی نسبت به غلظت کم این آلاینده ها دارند. این ممکن است باعث شود که یک واکنش ایمنی مبالغه آمیز نسبت به وجود این مواد داشته باشد.که به این حالت حساسیت شیمیایی چندگانه (MCS) می گویند.

 

 

 

 

علائم SBS چیست؟

علائم گزارش شده از سندرم ساختمان بیمار در موارد مختلف متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد: سردرد ، حالت تهوع ، سرگیجه ، گرفتگی صدا و سرفه ، عطسه ، احتقان یا خونریزی بینی خستگی درد عضلانی ، چشم ، بینی ، گلو درد قفسه سینه و تنگی نفس آریتمی های قلبی مشکلات تمرکز

از آنجا که این علائم اغلب می توانند به سایر شرایط پزشکی قابل تشخیص نسبت داده شوند ، تشخیص اینکه آیا SBS علت واقعی آنها است دشوار است

SBS و کپک

به گفته EPA ، علل دقیق سندرم ساختمان بیمار ناشناخته است ، اما اغلب به آلاینده های هوای داخلی نسبت داده می شود. این آلاینده ها می توانند شامل ترکیبات آلی فرار (VOC) ، گازهای مضر مانند مونوکسید کربن (CO) و آفت کش ها باشند. تحقیقات اخیر نشان داده است که برخی از موارد SBS ممکن است توسط مایکوتوکسین های قارچ های هوای داخل ساختمان ایجاد شود. گونه های مختلف کپک ، از جمله Stachybotrys ، Aspergillus ، Penicillium و Cladosporium می توانند اسپورهای مایکوتوکسین را در هوا آزاد کنند. این اسپورها گاهی در هوای ساختمانهایی که افراد در آن تجربه می کنند پیدا شده است .

 

محکوم کردن SBS قرار گرفتن در معرض مایکوتوکسین ها می تواند بر بسیاری از سیستم های بدن از جمله سیستم عصبی ، تنفسی ، ایمنی ، تولید مثل و گوارش تأثیر منفی بگذارد.

 

کدام ویژگی های ساختمان ممکن است باعث ایجاد SBS شود؟

در حالی که همه موافق نیستند که سندرم ساختمان بیمار یک بیماری واقعی است ، ثابت شده است که کیفیت پایین هوای داخلی می تواند به انواع شرایط سلامتی کمک کند. برخی از ویژگی های ساختمان که ممکن است به علائم SBS کمک کند عبارتند از:

 

تهویه نامناسب - تصور می شود که این یکی از عوامل اصلی ایجاد SBS باشد. تهویه نامناسب هوا در داخل ساختمان می تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی و آسایش برای ساکنان ساختمان شود. تهویه ضعیف ممکن است در اثر سیستم های گرمایش ، تهویه مطبوع و تهویه مطبوع (HVAC) ایجاد شود.

آلاینده های شیمیایی - ترکیبات آلی فرار (VOCs) را می توان در انواع مصالح و مواد ساختمانی از جمله چسب ، روکش ، آفت کش ها و مواد پاک کننده یافت. وقتی این VOC ها وارد هوا می شوند ، ساکنان ساختمان می توانند آنها را استنشاق کرده و عوارض جانبی موقت یا مزمن بر سلامتی خود را تجربه کنند.

آلودگی های بیولوژیکی - این شامل کپک ، باکتری ها و ویروس ها است. این مواد را می توان در آب راکد موجود در مجاری هوا و دستگاه های مرطوب کننده یافت. آلودگی های بیولوژیکی نیز می توانند توسط برخی حشرات و فضله پرندگان تولید شوند. علائم مرتبط با قرار گرفتن در معرض آلودگی های بیولوژیکی شامل دردهای عضلانی ، سرفه و سفت شدن قفسه سینه ، تب ، لرز و واکنش های آلرژیک است.

دمای نامناسب ، رطوبت یا روشنایی - این شکایات ممکن است منابع دیگر علائم SBS را تکمیل کند.

آزمایشات و بازرسی های ساختمانی ممکن است این عوامل را در SBS نشان دهد ، اما این احتمال نیز وجود دارد که علل خاص علائم SBS ناشناخته باقی بمانند.

 

آیا می توانید از SBS پیشگیری یا درمان کنید؟

پیشگیری از سندرم بدون علت مشخص می تواند مشکل باشد. با این حال ، EPA روشهای پیشگیری را برای رسیدگی به بیماریهای مربوط به ساختمان ، بیان کرده است. در حالی که هیچ راهی برای آزمایش وجود ساختار SBS وجود ندارد ، ساختمانها را می توان از نظر آلاینده های بیماری زا مانند فرمالدئید ، گاز رادون ، آزبست ، کپک سیاه و سرب آزمایش کرد.

 

برای مقابله با وجود این آلاینده ها ، میتوان با نصب فیلترهای هوا ، پاکسازی سیستم گردش هوا از آلودگی قارچی و باکتریایی و دور نگه داشتن ورودی هوای ساختمان از منابع تحریک کننده بهره برد. استفاده از مصالح ساختمانی مناسب نیز می تواند مواردی از SBS را کاهش دهد. تعمیر و نگهداری مناسب ساختمان نیز ممکن است به جلوگیری از سندرم کمک کند.

 

بدون وجود منبع قابل شناسایی که باعث ایجاد علائم شود ، درمان SBS می تواند مشکل باشد. همکاری با پزشک برای درمان علائم فردی شما بسیار مهم است. علاوه بر این ، برخی از پزشکان پس از تجویز داروهای ضد افسردگی یا داروها برای درمان اضطراب و اختلالات خواب ، موفقیت را گزارش می دهند. ممکن است پزشک شما را به متخصصی مانند حساسیت شناس یا ایمونولوژیست ارجاع دهد.

 

چگونه می توانید کیفیت هوای ساختمان اداری خود را بهبود بخشید؟

این که آیا شک دارید که ساختمان اداری شما باعث SBS می شود یا خیر ، همیشه می توانید با افزایش کیفیت هوای داخلی شرایط بهتری ایجاد کنید. بهبود تهویه و حذف منابع آلاینده های هوا دو راه اصلی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه است. برخی از راه های انجام این کار عبارتند از:

 

تعمیر و نگهداری معمول سیستم های تهویه مطبوع ، مانند تمیز کردن و تعویض فیلترها را انجام دهید

برای هدایت انتشار آلاینده ها از منابعی مانند رنگ ، چسب و آفت کش ها به فضای باز از تهویه استفاده کنید

فقط در مواقعی که ساختمان عمدتا خالی از جمعیت است از موادی استفاده کنید که آلاینده های هوا را منتشر می کنند.

تعویض هرگونه کاشی و فرش و سقفی که آسیب آب داشته باشد.

سیگار کشیدن در نزدیکی ورودی ساختمان و ورودی هوا را محدود کنید.

ارتباط بین سرنشینان ساختمان ، مالکان و خدمه تعمیر و نگهداری برای تنظیم شیوه های کیفیت هوای داخلی ضروری است. بهترین راه برای حفظ و بهبود کیفیت هوا در ساختمان اداری شما این است که به سرعت مشکلات آلاینده ها را به محض تشخیص آنها حل کنید.

 

آیا فیلترهای هوا می توانند کیفیت هوای دفتر شما را بهبود بخشند؟

نصب فیلتر هوا در دفتر شما ممکن است به کاهش آلاینده های موجود در هوا که باعث علائم سندرم ساختمان بیمار می شوند ، کمک کند. با این حال ، همه سیستم های تصفیه هوا به یک اندازه ایجاد نمی شوند. برای بهینه سازی کیفیت هوای ساختمان اداری خود ، به دنبال فیلتر هوا باشید که بتواند ذرات و باکتری های کوچک قابل استنشاق را که می توانند در ایجاد سندرم ساختمان بیمار نقش داشته باشند ، از بین ببرد و از بین ببرد.

 

بیشتر بدانید:

 

فواید ناگفته استفاده از دستگاه تصفیه هوا

تصفیه هوا و نابودی ترکیبات آلی فرار

تصفیه هوا از ذرات ultrafine

حذف مواد شیمیایی سرطان زا با تصفیه هوا

بهترین ماسک برای تصفیه هوای تنفسی