آلاینده های هوای داخل خانه

آلاینده های هوای داخل خانه

شنبه 1 خرداد ماه 1400

آلاینده های هوای داخل خانه

 

آلودگی هوای داخل خانه ترکیبی پیچیده از آلاینده های هوای بیرون و آلاینده های تولید شده توسط منابع داخلی است
 آشکار است که با افزایش جمعیت ، صنعتی شدن و شهرنشینی ، هوای محیط و سلامت انسان رو به زوال است. مدیریت نادرست حمل و نقل ،فعالیت بالای ساخت و ساز و توسعه برنامه ریزی نشده صنایع - همه منجر به افزایش سطح آلودگی شده است.  مجتمع های مسکونی مجاور صنایع مرتبط با رنگها ، منسوجات ، الوار و مبلمان ، صنایع دستی ، فلزات ، مواد شیمیایی ، معادن سنگ ماسه ، کارخانه های نورد فولاد ، آدامس ، پالس ها و کارخانه های روغن و ... موجب افزایش انواع آلاینده های داخلی هستند. . افزایش انتشار آلاینده های سمی مانند ذرات معلق (PM2.5 ، PM10) و گازهای گلخانه ای مانند ازن (O3) ، دی اکسید گوگرد (SO2) ، اکسید نیتروژن (NO2) و غیره از شهرهای مختلف گزارش شده است. سوزاندن سوخت های فسیلی توسط انسان نیز باعث آلودگی جو می شود.

دود تنباکو به عنوان یک آلاینده داخلی شناخته شده است ، و خطرات زیادی برای سلامتی برای کودکان و افراد مسن به وجود می آورد. همچنین مقادیر زیادی آلاینده در محیط داخلی مناطق مسکونی وجود دارد از جمله آلاینده های حاصل از پخت و پز (سوخت های زیست توده) ، استعمال دخانیات ، سیگار ، بخور و غیره

 

 

آلاینده های منشا بیولوژیکی

عوامل بیماری زای عفونی مانند قارچ ها ، باکتری ها و ویروس ها می توانند پس از سرفه یا عطسه در قطره های رطوبت در هوا پخش شوند. هسته های قطرات ریز رطوبت که حامل عوامل بیماری زای عفونی هستند  به دلیل اندازه خود ( قطر حدود 5/1 میکرومتر ) برای چند ساعت در هوا معلق مانده و توسط جریان هوا در فواصل قابل توجهی حمل می شوند. هنگام استنشاق ، آنها به اندازه کافی کوچک هستند که می توانند مکانیسم های محافظ دستگاه تنفسی را دور زده و در ریه ها مستقر شوند و در آنجا ممکن است باعث عفونت شوند.

این قطره های کوچک سبب انتقال بیماری های عفونی مانند سل  ، ویروس آنفلوانزا ، آبله مرغان (واریسلا) ، سرخک (روبولا) و تبخال هستند

راه های بهبود سلامت - فیلتراسیون هوای داخلی

اقدامات مختلفی برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلاینده های منشا بیولوژیکی (به عنوان مثال ، کنه های گرد و غبار ، حیوانات خانگی خانگی ، سوسک ، کپک و موش) و منشا غیر بیولوژیکی (به عنوان مثال ، دود تنباکو محیطی ، دود چوب ، ترکیبات آلی فرار) توصیه می شود. با درک بهتر آلاینده های داخلی ، اقدامات جدید و موثری برای تولید فیلترهای هوای داخلی صورت گرفته است.

 

ویژگی اصلی هر فیلتر هوا ، تعادل موارد زیر است:


جریان هوا برای اطمینان از تهویه مناسب

کارایی برای فیلتر کردن طیف وسیعی از اندازه ذرات کوچک ، وظرفیت اجازه دادن به برنامه های تعمیر نگهداری ومقرون به صرفه بدون تأثیر منفی بر جریان هوا و کارایی آن.

دستگاه های تصفیه هوا موجود در حال حاضر معمولاً از سیستم فیلتر چند لایه متشکل از غالباً از یک پیش فیلتر ، یک فیلتر کربن ، یک فیلتر ضد باکتری و یک فیلتر HEPA استفاده می کنند.

استفاده از فیلترهای HEPA که به طور سنتی در بیمارستان ها استفاده می شود ، به طور قابل توجهی در تصفیه کننده های هوای خانگی نقش داشته است. فیلتر HEPA از فیلتراسیون مکانیکی برای از بین بردن ذرات معلق در هوا استفاده می کند. فیلتر HEPA برای حذف ذرات بزرگتر یا مساوی با 0.3μm قطر ، با حداقل کارایی 99.97٪ استاندارد شده است. این بدان معنی است که به ازای هر 10 هزار ذره قطر 0.3μm ، 3 عدد از فیلتر عبور می کند و بقیه توسط فیلتر به دام می افتند.

فیلتراسیون هوا اغلب به عنوان جزئی از اقدامات کنترل محیط زیست توصیه می شود. فیلتراسیون هوای داخلی را می توان با سیستم گرمایش ، تهویه یا تهویه هوا در منزل ، توسط دستگاه های تمیز کننده هوا در اتاق و یا ترکیبی از این دو تأمین کرد

 

کارایی فیلترهای هوای داخلی

در مطالعه ای که توسط ون در هاید و همکاران صورت گرفت میزان کارایی پاک کننده های هوا با توجه به ظرفیت آنها در جذب ذرات آلرژن موجود در هوا ارزیابی شد که طی یک دوره 6 ماهه ، سه پارامتر - تمیز کننده هوا فعال در اتاق نشیمن و اتاق خواب ، پاک کننده هوا با دارونما در ترکیب با روکش های تشک غیر قابل نفوذ به مواد حساسیت زا مورد بررسی قرار گرفت

سطح آلرژن در تشک و گرد و غبار کف ،قبل ، و 3 و 6 ماه پس از استفاده از سه پارامتر ذکر شده اندازه گیری شد. پس از 6 ماه ، دستگاه های تصفیه هوا از بین رفته و فیلترها از نظر میزان گرد و غبار و محتوای آلرژن تجزیه و تحلیل شدند.

در دستگاه های تصفیه هوا ، هوا ابتدا توسط یک فیلتر پیش تصفیه درشت و سپس فیلتر rota فیلتر می شود که در آن ذرات کوچک گرد و غبار با چرخش با سرعت زیاد گرفته می شوند. آخرین فیلتر متشکل از یک فیلتر نوع ذرات معلق با کارایی بالا (hepa) بود که 70٪ ذرات 0.3 میکرومتر و 95٪ ذرات 1.0 میکرومتر را فیلتر می کرد. پاک کننده های هوا در این مطالعه به وضوح ظرفیت جذب مقادیر قابل توجهی از ذرات گرد و غبار موجود در هوا و مواد حساسیت زای موجود در هوا را نشان دادند.

در یک مطالعه دیگر  ، اثربخشی فیلترهای هوا و سیستم های تهویه مطبوع پنجره ای (AC) را در 126 خانوار کم درآمد کودکان مبتلا به آسم ارزیابی شد. کیفیت هوای داخلی (IAQ) برای دوره های یک هفته ای طی سه تا چهار فصل کنترل شدند. غلظت بالای ذرات معلق (PM) و دی اکسید کربن اغلب در این خانه ها دیده می شد اما وقتی IAQ کنترل شد ، فیلترها به طور متوسط ​​50٪ میزان PM را در اتاق خواب کودک کاهش دادند. به این ترتیب استفاده از فیلترها می تواند سطح PM را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

 

وارونگی دما چطور بر کیفیت هوا تاثیر دارد

خرید یک تصفیه کننده هوا برای خانه

آیا دستگاه های تصفیه هوا بوی دود را از بین می برند؟

آیا تصفیه هوا بر سلامت ریه و قلب موثر است؟

استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای بهبود سلامت