آلرژن ها و تصفیه هوا

آلرژن چیست

سه شنبه 11 آذر ماه 1399


آلرژن چیست؟

آلرژی واکنش بدن شما در برابر ماده ای است که به نظر او "مهاجم" است. ممکن است آن ماده کاملا بی ضرر باشد ، مانند گرده گل که باعث واکنش سیستم ایمنی بدن (سیستم دفاعی بدن) شود. موادی که باعث این واکنش ها می شوند آلرژن نامیده می شوند.

 

واکنش آلرژیک چیست؟

"واکنش آلرژیک" روشی است که بدن به آلرژن پاسخ می دهد. زنجیره ای از حوادث رخ می دهد که منجر به واکنش آلرژیک می شود. آیا یک دستگاه تصفیه هوا از آلرژی جلوگیری می کند؟

 

اولین باری که فرد مستعد آلرژی در معرض ماده حساسیت زای خاص (مانند گرده گل) قرار می گیرد ، بدن با تولید آنتی بادی های آلرژیک (IgE) واکنش نشان می دهد. وظیفه این آنتی بادی ها یافتن مولکول های ماده آزار دهنده در جریان خون و بافت ها و رساندن آنها به ماست سل های بدن (نوعی گلبول سفید) برای تخریب است. از آنجا که ماست سل ها مواد آلرژی زا را از بین می برند ، ماده ای شیمیایی به نام هیستامین در جریان خون آزاد می شود. مقدار زیادی هیستامین باعث متورم شدن بافتهای بدن (التهاب) ، ایجاد خارش ، بزرگ شدن رگهای خونی ، افزایش ترشحات و ایجاد برونکوسپاسم (سفت شدن عضلات اطراف مجاری تنفسی) می شود.

 

انواع آلرژی ها چیست و چگونه درمان می شوند؟

افراد می توانند به طیف گسترده ای از مواد آلرژی داشته باشند. شایعترین آنها کنه های گرده و گرد و غبار است. سایر مواد حساسیت زای موجود در هوا شامل کپک ها و شوره های حیوانی است.

 

گرده گل

رینیت آلرژیک فصلی یا تب یونجه ، یک واکنش آلرژیک به گرده گل است. باعث التهاب و تورم مخاط بینی و بافت محافظ چشم (ملتحمه) می شود.

 

علائم شامل عطسه ، احتقان (احساس گرفتگی) و خارش و آبریزش چشم است. گزینه های درمانی شامل آنتی هیستامین های بدون نسخه و نسخه پزشک ، ضد لکوترین ها ، استروئیدهای بینی و کرومولین بینی است. برخی از افراد ممکن است علائم آلرژیک آسم (خس خس سینه ، تنگی نفس ، تنگی قفسه سینه) را داشته باشند که ناشی از قرار گرفتن در معرض گرده گل است.

 

با اجتناب از گرده گل می توان علائم را کاهش داد. وقتی تعداد گرده زیاد است در خانه بمانید ، پنجره ها را ببندید و از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید. از ایمونوتراپی ("عکس های آلرژی") برای درمان آلرژی گرده استفاده شود.

 

غبار

ریزگردها موجودات ریزی هستند که در گرد و غبار و در الیاف اشیا خانگی مانند بالش ، تشک ، فرش زندگی می کنند. ریزگردها به خصوص مناطق گرم و مرطوب را دوست دارند.

 

علائم آلرژی گرد و غبار مانند علائم آلرژی گرده است. برای کمک به کنترل حساسیت به گرد و غبار ، سعی کنید از محفظه های گرد و غبار (پوشش پلاستیکی / پلی اورتان از نوع هواگیر) روی بالش ، تشک و... استفاده کنید. همچنین ، مرتباً روی فرش را با جاروبرقی با مکش بالا تمیز کنید.درمان آن ممکن است شامل داروهایی برای کنترل علائم بینی / چشم و قفسه سینه باشد. ایمونوتراپی برای افرادی که علائم آنها با روش های اجتناب و داروها به اندازه کافی کنترل نمی شود ، توصیه می شود.

 

کپک ها

کپک ها ، قارچ های انگلی و ریز (مانند پنیسیلیوم) با هاگ هستند که مانند گرده در هوا شناور هستند. کپک یکی از عوامل اصلی ایجاد حساسیت است. کپک را می توان در فضای بسته در مناطق مرطوب ، مانند زیرزمین یا حمام ، و همچنین در فضای باز در چمن ، انبوه برگ ، یونجه ، مالچ ، یا زیر قارچ یافت. هاگ کپک در هوای گرم و مرطوب به اوج می رسد.

 

شوره حیوانات

واکنش های آلرژیک می تواند ناشی از پروتئین های ترشح شده توسط غدد عرق در پوست حیوانات باشد که در شوره ریخته می شوند و (به میزان کمتری) توسط پروتئین های موجود در بزاق حیوان ایجاد می شود. اجتناب و تماس کمتر با حیوانات باعث کاهش آن می شود. با این حال ، از آنجا که بسیاری از افراد تمایلی به این کار ندارند ، بهترین اقدام شامل نگهداری حیوان خانگی در اتاق خواب ، استفاده از پاک کننده های هوا با فیلتراسیون HEPA و شستشوی مکرر حیوان خانگی (گربه یا سگ) است.

 

سایر مواد آلرژی زا عبارتند از:

 

لاتکس

برخی از افراد پس از تماس مکرر با لاتکس می توانند به آلرژی لاتکس مبتلا شوند. دستکش های لاستیکی ، مانند دستکش های استفاده شده در جراحی یا نظافت منزل ، منبع اصلی ایجاد این نوع واکنش ها هستند. بثورات پوستی ، کهیر ، پارگی و تحریک چشم ، خس خس سینه ، و خارش پوست ممکن است در افرادی که به آلرژی به لاتکس مبتلا هستند ، ایجاد شود.

 

واکنش های آلرژیک به لاتکس ممکن است خفیف باشد ، مانند قرمزی پوست و خارش. در صورت قرار گرفتن در معرض غشای مخاط ، مانند حین عمل یا معاینه دندانپزشکی یا زنان ، واکنشهای شدیدتری می تواند رخ دهد.

 

درمان واکنش های لاتکس با حذف محصول متخلف لاتکس آغاز می شود. اگر به آلرژی به لاتکس مبتلا هستید ، هیچ درمانی برای حساسیت به لاتکس وجود ندارد ، بنابراین بهترین روش درمانی برای این بیماری پیشگیری است.

 

غذاهای خاص

آلرژی غذایی هنگامی ایجاد می شود که بدن یک آنتی بادی خاص برای یک ماده غذایی خاص ایجاد کند. در عرض چند دقیقه از خوردن غذا ، یک واکنش آلرژیک رخ می دهد و علائم می توانند شدید باشند. در بزرگسالان ، شایع ترین آلرژی غذایی ، صدف ، بادام زمینی ، و آجیل درختی است. در کودکان ، آنها شامل شیر ، تخم مرغ ، سویا ، گندم ، صدف ، بادام زمینی و آجیل درختی هستند.

 

علائم آلرژی غذایی شامل خارش ، کهیر ، حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، مشکلات تنفسی و تورم در اطراف دهان است.

 

تنها درمان این است که از غذاهایی که علائم آلرژی ایجاد می کنند خودداری کنید. اگر شما (یا فرزندتان) آلرژی غذایی دارید ، پزشک می تواند اپی نفرین (آدرنالین) تزریقی را برای شما تجویز کند تا همیشه همراه داشته باشید. همراه داشتن آن در مواردی که غذاهایی که باعث آلرژی می شوند به طور تصادفی خورده می شوند ضروری است.

 

سم حشرات (نیش می زند)

در نیش زنبور عسل حساسیت وجود دارد ، زنبور عسل معمولاً کیسه ای از سم را تزریق می کند و ممکن است در پوست قربانی یک گزش ایجاد کند. اگر هنوز نیش در پوست است ، آن را به آرامی با ناخن انگشت یا یک شی لبه سفت مانند کارت اعتباری خراش دهید. جای نیش را فشار ندهید ، زیرا این باعث آزاد شدن سم بیشتری در پوست می شود.

 

یک واکنش طبیعی منجر به درد ، تورم و قرمزی در اطراف محل نیش می شود. ممکن است یک واکنش بزرگتری اتفاق بیفتد که منجر به تورم شود که فراتر از محل نیش باشد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی که روی مچ پا گزیده شده ، تورم پا داشته باشد.

 

جدی ترین واکنش در برابر نیش حشرات واکنش آلرژیک است که نیاز به فوریت پزشکی دارد. 

علائم واکنش آلرژیک به نیش حشرات عبارتند از: 

 • مشکل تنفس.
 
• کهیرهای عمومی (گسترده) که به صورت بثورات قرمز و خارش دار ظاهر می شوند و به مناطقی غیر از ناحیه بریده شده سرایت می کنند.
 
• تورم صورت ، گلو یا بافت دهان.
 
• خس خس سینه یا مشکل در بلعیدن.
 
• بی قراری و اضطراب.
 
• نبض سریع
 
• سرگیجه یا افت شدید فشار خون.
 

اگر بیمار واکنشی از این قبیل داشته باشد ، یک سوزش مجدد می تواند یک واکنش جدیتری ایجاد کند که می تواند زندگی قربانی را تهدید کند.

 

واکنش آلرژیک با اپی نفرین (آدرنالین) درمان می شود. هر کسی که واکنش های آلرژیک ناشی از نیش زنبور عسل داشته باشد باید توسط پزشک متخصص آلرژی / ایمنی شناسی معاینه شود و با آزمایش ( پوست /خون ) برای سم زنبور عسل حساسیت خود را نشان دهد. در صورت تایید حساسیت به سم ، ایمن درمانی زهر توصیه می شود. این به شما کمک می کند که احتمال ایجاد یک واکنش مجدد راکاهش دهد.

 

رینیت آلرژیک چیست؟

علائم آلرژی بینی و تب یونجه "رینیت آلرژیک" نامیده می شود. رینیت آلرژیک فصلی ، آلرژی بینی است که به دلیل گرده گیاهان (درختان ، علف ها یا علف های هرز) با تغییر فصول تغییر می کند. علائم فصلی در فصول گرده افشانی برای گیاهان خاص بوجود می آیند. از آنجا که می توانید به بیش از یک چیز حساسیت داشته باشید ، علائم شما ممکن است در دوره های مختلف سال بدتر شود یا ثابت باشد.

 

آیا همه به آلرژی مبتلا می شوند؟

خیر ، بیشتر آلرژی ها ارثی هستند ، به این معنی که از والدین آنها به کودکان منتقل می کنند. افراد تمایل به آلرژی را به ارث می برند. اگر کودکی به آلرژی مبتلا شود ، احتمال اینکه حداقل یکی از والدین وی حساسیت داشته باشد بسیار زیاد است.

 

 

علائم آلرژی چیست؟

علائم آلرژی را می توان به صورت خفیف ، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی کرد:

 

• واکنشهای خفیف شامل علائم موضعی (تحت تأثیر ناحیه خاصی از بدن) مانند بثورات پوستی یا کهیر است. خارش ، قرمزی چشم ، تب یونجه و آبریزش بینی. واکنش های خفیف به سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابد.

 

• واکنش های متوسط ​​شامل علائمی است که به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. علائم ممکن است شامل خارش ، کهیر  /  تورم و مشکل تنفس باشد.

 

• یک واکنش آلرژیک شدید ، معروف به آنافیلاکسی ، یک وضعیت اضطراری نادر و تهدید کننده زندگی است که در آن واکنش بدن به ماده حساسیت زا ناگهانی است و کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. آنافیلاکسی ممکن است با خارش شدید چشم یا صورت شروع شود. در عرض چند دقیقه ، علائم جدی تری از جمله تورم گلو (که می تواند باعث مشکلات بلع و تنفس شود) ظاهر می شود. درد شکم ؛ گرفتگی عضلات؛ استفراغ؛ اسهال و تورم (آنژیوادم). همچنین ممکن است فرد دچار گیجی ذهنی یا سرگیجه شود ، زیرا ممکن است آنافیلاکسی باعث افت فشار خون شود.

 

بیشتر بدانید:

 

اهمیت یون های منفی

دستگاه تصفیه هوا از آلرژی جلوگیری می کند

 با آسم مبارزه می کند

از آنفولانزا و سرما جلوگیری می کند

چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم