دستگاه تصفیه هوا ازن ساز

دستگاه تصفیه هوا ازن ساز

چهارشنبه 29 بهمن ماه 1399

 

دستگاه های تصفیه هوایی که هرگز نباید خریداری کنید

دستگاه تصفیه هوا مناسب می تواند به تسکین آلرژی ها ، جلوگیری از گسترش باکتری ها و حتی تقویت سیستم ایمنی شما کمک کند. اما ، آیا چیزی به عنوان تصفیه کننده هوا اشتباه وجود دارد؟ معلوم است که وجود دارد .

 

دستگاه های تصفیه هوا که ازن استفاده می کنند خطرات جدی برای سلامتی دارند که فروشندگان اغلب سعی می کنند آنها را پنهان کنند. کمپین های بازاریابی حتی تا حدی پیش رفته اند که تصویب دستگاه های تصفیه کننده تولید ازن توسط دولت ها تأیید شده اند. این ادعایی خلاف واقع و خطرناک است. در حقیقت ، هیچ سازمانی ازن را برای استفاده در فضاهای سربسته تأیید نکرده است.

 

ازن چیست؟

ازن مولکولی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. دو اتم اکسیژن مولکول اصلی اکسیژن را تشکیل می دهد که برای تنفس ما ضروری است. سومین اتم اکسیژن می تواند از مولکول ازن جدا شده و دوباره به مولکول های مواد دیگر متصل شود و ترکیب شیمیایی آنها را تغییر دهد.

 

آیا ازن چیز خوبی هست؟

ازن در جایگاه مناسب خود در استراتوسفر ، محافظت مهمی در برابر اشعه ماورا بنفش مضر خورشید ایجاد می کند. اما ، در سطح زمین ، ازن به قدری خطرناک است که توسط EPA به عنوان یک آلاینده هوا طبقه بندی شده است.

 

چرا ازن خطرناک است؟

همانطور که سومین مولکول اکسیژن می تواند با مواد آلی خارج از بدن ارتباط برقرار کند ، می تواند با مواد داخل بدن نیز ارتباط برقرار کند. این عمل می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. حتی مقدار بسیار کمی ازن در هوا ممکن است منجر به درد قفسه سینه ، سرفه ، تنگی نفس و تحریک گلو شود.

 

اگر اینقدر خطرناک است ، چرا بعضی از شرکت های تصفیه کننده هوا از ازن استفاده می کنند ؟

تولیدکنندگان می توانند با عدم ادعای پزشکی خاص در مورد دستگاه ها ، از تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) جلوگیری کنند. در حقیقت ، هیچ نظارتی از نظر دستگاه تصفیه هوای مصرفی توسط دولت وجود ندارد .جدا از فیلتر HEPA ، که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد، هرگونه ادعای تصویب شده توسط دولت که دستگاه های تصفیه هوا انجام می دهند نادرست است.

 

حقیقت این است که ازن در برخی از اشکال ضد عفونی کننده موثر است. با از بین رفتن ساختار سه اتمی اکسیژن و ناپایداری ازن ، الکترون ها را از دیواره های سلول جدا می کند و DNA سلول را از بین می برد. این می تواند در ضدعفونی آب و در بعضی موارد ، ابزار پزشکی مفید باشد. از غلظتهای بسیار زیاد اوزون نیز بعضاً برای آلوده سازی فضاهای خالی از آلودگیهای شیمیایی یا بیولوژیکی خاص یا بو استفاده می شود. اما ، استفاده از ازن برای "تمیز کردن" هوا در مکان های سر بسته  بسیار مضر است .

 

همچنین ، از آنجا که بیشتر مردم ازن را به عنوان یک چیز مثبت (که در جای مناسب خود است) تصور می کنند ، استراتژی های بازاریابی قادر به تلقین این مطلب که ( تصفیه کننده های تولید کننده ازن "هوای خالص" یا "هوای سالم" ) را تولید می کند. ازن می تواند بوی تمیز ، شبیه باران ایجاد کند که باعث می شود مصرف کنندگان احساس کنند هوای آنها خالص و تازه است. اما بوی آن یک شاخص قابل اطمینان برای اثربخشی دستگاه تصفیه هوا نیست.

 

بنابراین ، بهترین گزینه ها کدامند؟

انواع مختلفی از دستگاه های تصفیه هوا وجود دارد که ازن استفاده نمی کنند. در اینجا چند گزینه برای بررسی وجود دارد.

 

HEPA: HEPA مخفف High Efficiency Particulate Air است. برای رسیدن به استانداردهای HEPA ، یک فیلتر باید بتواند 99.97٪ ذرات موجود در هوا را که 3/0 میکرون یا بیشتر هستند حذف کند. دستگاه های تصفیه هوا HEPA در به دام انداختن ذرات معلق در هوا بسیار موثر هستند ، اما بوها ، مواد شیمیایی یا گازها را از بین نمی برند.

 

 

فناوری کربن فعال: فیلترهای کربن فعال از منافذی به اندازه مولکول و بسیار جاذب تشکیل شده اند که آلاینده هایی مانند مواد شیمیایی ، گازها ، دود تنباکو و بوها را گرفته و نگه می دارند. آنها به ویژه در جذب فرمالدئید که در روکشهای فرش ، چوب و مبلمان یافت می شود ، موثرهستند.

 

دستگاه تصفیه یونیزه کننده هوا : تصفیه کننده هوا با ایجاد یون - مولکول های دارای بار مثبت یا منفی را جذب می کند. هوا در یک دستگاه از طریق یک میدان الکتریکی عبور می کند و الکترون را از ذرات عبوری می گیرد. این فناوری پیشرفته به نظر می رسد ، با این حال ، یونیزرها در فضاهای بسیار بزرگ کارایی خوبی ندارند ، بلکه مقادیر کمی ازن نیز تولید می کنند. اما در محیط های سربسته از جمله ادارات ، منازل و ... دارای عملکردی فوق العاده هستند.

 

ترکیبی HEPA و کربن فعال: دستگاه های تصفیه هوا که هم فیلترهای HEPA و هم فناوری کربن فعال را ترکیب می کنند می توانند ذرات معلق در هوا را از بین ببرند و انواع مختلف گازها و بوهای نامطبوع را نیز فیلتر می کنند. دستگاه تصفیه کننده هوا با این ویژگی پیشرفته ترین فناوری برای پاکسازی محیط بدون تأثیرات مضر ازن هستند.

 

نتیجه گیری:

در خرید یک دستگاه تصفیه هوا ، مطمئن شوید که ادعای گمراه کننده بازاریابان را باور نکرده اید و تحقیقات خود را انجام داده باشید. داشتن آگاهی در هنگام تهیه یک دستگاه تصفیه هوا، شما را در انتخاب صحیح کمک می کند. برای بررسی دقیق تر نحوه کار دستگاه های تصفیه هوا این متن را بخوانید.

 

یک دستگاه تصفیه هوا می تواند تفاوت چشمگیری در سلامتی شما ایجاد کند ... مطمئن شوید که این یک انتخاب خوب است!