فاکتورهای مهم در انتخاب دستگاه تصفیه هوا

فاکتورهای مهم در انتخاب دستگاه تصفیه هوا

سه شنبه 28 بهمن ماه 1399

 

مزایای دستگاه تصفیه هوا برای نوزاد، کودک و بچه چیست ؟

 

بچه ها و نوزادان در مقایسه با افراد بزرگسال دارای ظرفیت ریه کمتری می باشند. ظرفیت کوچک تر ریه به این معنا است که نوزادان و بچه ها نیاز به هوای بیشتری برای نفس کشیدن می باشند و در هر دقیقه تعداد تنفس بیشتری دارند.

 به طور معمول، نوزادان و بچه ها حدود 40 تا 60 مرتبه در دقیقه نفس می کشند که تقریباً دو برابر میزان تنفس بزرگسالان (حدود 18 تا 20 بار در دقیقه) است.

 هوای بیشتر خانه ها دارای آلرژن ها، باکتری، ویروس و قارچ می باشد. سازمان حفاظت از محیط زیست جهانی میزان آلودگی هوای داخل منزل را تا 5 برابر بیشتر از بیرون از منزل اعلام کرده است.

 

 یک دستگاه تصفیه هوای مناسب باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

قابلیت حمل آسان

هرچه ابعاد دستگاه تصفیه هوا کوچک‌تر و وزن آن کمتر باشد، قابلیت جابجایی آن نیز راحت‌تر می‌شود.

باید به این نکته توجه داشت که امروزه یک دستگاه کوچک و سبک نیز می‌تواند هوای اتاق و خانه‌هایی با متراژ متوسط را پاک‌سازی کند و دیگر نیازی به استفاده از دستگاه‌ های بزرگ و سنگین وجود ندارد. دستگاه‌ های بزرگ تصفیه هوا قیمت بالاتری دارند و معمولا از آن‌ها به عنوان تصفیه کننده خانگی استفاده نمی‌شود.

برای تصفیه هوای خانه‌ها و سالن‌های بزرگ نیز می‌توان از چند دستگاه تصفیه هوای کوچک استفاده کرد.

صدای دستگاه

از آنجا که این دستگاه در بعضی اوقات به‌صورت ۲۴ ساعته و هنگام خواب روشن است باید صدای کمی تولید کند تا مزاحمتی برای ساکنان خانه در پی نداشته باشد. صدای دستگاه تصفیه هوا با واحد دسی‌بل اندازه‌گیری می‌شود. هرچه این مقدار پایین‌تر باشد صدایی که دستگاه تولید می‌کند نیز کمتر است.

در جدول زیر بلندی برخی از صداها با میزان دسی بلی که تولید می‌کنند آورده شده است:

صدای نفس کشیدنdb 10
صدای خش خش برگ‌هاdb 20
صدای پچ پچ کردنdb 30
صدای قطرات بارانdb 40
متوسط صداهای داخل یک خانهdb 50
صدای صحبت کردن عادیdb 60
صدای جاروبرقیdb 70

میزان صدای تولید شده توسط دستگاه‌های تصفیه هوای نایس مدل 300WA، براساس مدل از 40 تا 50 دسی‌بل متغیر است.

مصرف برق

یکی دیگر از فاکتورهایی که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به آن دقت کرد، میزان انرژی است که دستگاه مصرف می‌کند. با افزایش هزینه‌ی برق باید محصولاتی را انتخاب کرد که در مصرف انرژی بهینه باشند. دستگاه‌های تصفیه هوای خوب معمولا توان مصرفی پایینی دارند و برق بسیار کمی مصرف می‌کنند و باعث صرفه‌جویی در مصرف آن می‌شوند.

قیمت دستگاه تصفیه هوا

قیمت دستگاه تصفیه هوا با توجه به حجم هوای تصفیه شده توسط دستگاه و امکانات مختلف آن تعیین می‌شود. دستگاه‌ های ارزان‌ تر برای اتاق‌های کوچک مناسب‌اند. دستگاه‌ های تصفیه هوای خوب قیمتی بالای ده میلیون تومان دارند و دستگاه‌های ارزان‌تر نمی‌توانند کارایی لازم را از خود نشان دهند. این دستگاه‌ها طول عمر بالایی دارند بنابراین توصیه می‌شود به دلیل ارزانی، سراغ دستگاه‌های بی‌کیفیت نروید.

فیلترهای تصفیه هوا نیز قیمت‌های متفاوتی دارند. معمولا هر تعویض فیلتر برای یک فصل آلودگی کفایت می‌کند. فیلترهای ارائه شده در دستگاه های تصفیه هوای نایس شامل یک پیش فیلتر (که قابل شستشو می باشد) ،یک فیلتر ضد آلژی و فیلتر deodorization (هر شش ماه یکبار) و در آخر فیلتر هپا یا الپا هر ساله تعویض می شود.

امکانات جانبی

دستگاه‌های تصفیه هوا از امکانات مختلفی بهره می‌برند. ممکن است برخی از این موارد بر روی بعضی از دستگاه‌ها نصب شده باشد. با توجه به افزایش امکانات دستگاه، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. برخی از این امکانات شامل موارد زیر است:

پنل لمسی

1. حسگر و نمایشگر کیفیت هوای محیط: این قابلیت کمک می‌کند تا میزان سرعت فن دستگاه با توجه به آلودگی هوای فضای اطراف آن تعیین شود.

2. تنظیم اتوماتیک سرعت چرخش فن: برخی از دستگاه‌ها مانند دستگاه تصفیه هوای Air Touch علاوه بر برخورداری از سنسور هوا، میزان سرعت چرخش فن را نیز به صورت اتوماتیک با توجه به میزان آلودگی محیط کم و زیاد می‌کنند. همچنین امکان تنظیم دستی آن نیز وجود دارد.

3. نشانگر ساعت: نشان دادن زمان بر روی صفحه

4. داشتن دکمه ON وOFF مخصوص سیستم یونیزاسیون

 

بیشتر بدانید:

 

انواع فیلتر و کارایی آن

خرید یک تصفیه کننده هوا برای خانه

آلرژن چیست

هوای سالم زندگی سالم

دستگاه تصفیه هوای ازن ساز