درمان اسید معده با آب قلیایی

درمان اسید معده با آب قلیایی

شنبه 9 اسفند ماه 1399

آب قلیایی چیست و آیا واقعاً می تواند به درمان سوزش معده کمک کند؟

ممکن است اخیرا گفته های بسیاری در مورد آب قلیایی شنیده باشید ، آب ماده اصلی در رژیم غذایی قلیایی است . این اعتقاد وجود دارد که آب قلیایی با PH بالاتر(اسیدیته کمتر) نسبت به آب شهری به خنثی کردن اسید معده کمک می کند و علائم ریفلاکس معده ، مری یا سوزش آن را تسکین می دهد.

 

آب قلیایی چیست؟

تمام غذاها و نوشیدنی ها دارای سطحی از pH هستند.  pHآب از 1 (اسیدی ترین) تا 14 (قلیایی ترین) است. اکثر آب های شهری و بطریهای آب دارای pH حدود 7 هستند که خنثی است ، اگرچه ممکن است این عدد کمی متفاوت باشد.

 

آبهایی که به صورت قلیایی به بازار عرضه می شوند دارای PH بالاتری ، معمولاً بین 8 تا 9 هستند. مصرف کنندگان می توانند با خرید دستگاه های آب یونیزه قلیایی یا تصفیه کننده های زیرسینکی قلیایی آب مورد نیاز خود را تامین کنند.

 

چه چیزی دلیل سوزش معده است؟

بدن شما دارای سطح pH خاص خود است ، متخصصان گوارش بر این عقیده اند که: " pH در خون خنثی است ، در معده پایین تر(اسیدی) است و در روده کوچک بالاتر(قلیایی) است."

خوردن غذاهای تند، ورزش نکردن، عادات غذایی نامناسب و نامنظم، استرس و یا نوشیدن الکل می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات اسیدیته شود.

 

نوشیدن مقدار کمی آب قلیایی به سادگی می‌تواند به خنثی کردن و بی اثر کردن اسید معده کمک کند و تعادل بهتری در بدن ایجاد کنند.( آب قلیایی ممکن است یک درمان کمکی مفید و بدون خطر برای بیماری رفلاکس باشد)

 

مطالعه  ای که در سال 2012 در یک آزمایشگاه مجهز انجام شد ، نشان داد که آب با pH= 8.8 باعث غیرفعال شدن پپسین (پپسین آنزیمی قدرتمند موجود در آب معده است که به هضم پروتئین ها کمک می کند) می شود.

 

خلاصه فواید بهداشتی و سلامتی آب قلیایی روی بدن و سلامت انسان

آب قلیایی یونیزه شده برای آشامیدن و پخت و پز استفاده می شود و برای مصرف کنندگان چندین حسن دارد:
قلیایی کردن: بازگرداندن موازنه PH با کاهش درجه اسید
خواص آنتی اکسیدان: کمک به خنثی کردن رادیکالهای آزاد که باعث جلوگیری از صدمه به سلول ها و DNA می شود.
سوپر هیدراتاسیون (نفوذ پذیری و آبرسانی بالا): کوچکتر بودن اندازه مولکولهای آب (حالت خوشه ای) که اجازه نفوز بیشتر آب را به سلول ها می دهد.
غنی سازی معدنی: شامل غلظت های بالائی از مواد معدنی قلیایی شامل کلسیم و پتاسیم می باشد که برای سلامتی انسانی حیاتی هستند.
غنی سازی اکسیژن میزان اکسیژن محلول خون را افزایش می دهد.
سم زدایی: از بین بردن مخاط ساخته شده در دیواره روده بزرگ که این عمل باعث افزایش توانایی بدن در جذب مواد مغذی می شود.
پاکسازی: کمک به شستشو و دفع و دفع مواد زائد اسیدی و سمی که بیشتر نقاط بدن تجمع پیدا می کنند.
انرژی زایی: یون هیدروکسیل (OH) با بار منفی در افزایش انرژی ، هوشیاری ذهنی و بالا بردن سطح کل هوشیاری بدن کمک می کند.
کاهش وزن :
حذف آفت کش ها: آب قلیایی قوی باPHبالای 10.5 به حذف آفت کش ها از میوه ها و سبزیجات کمک می کند

 

راه حل:

اگر اغلب از اسیدیته معده رنج می برید،هر روز قبل از اینکه به رختخواب بروید و همچنین بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب،یک لیوان آب قلیایی بنوشید.در حین غذا خوردن یا بلافاصله پس از آن آب ننوشید چون ممکن است باعث هضم نامناسب غذا و در نتیجه کمک به اسیدیته شود.